Слухайте пульс, щоб розуміти серце!

Серце робить менше 60-ти ударів за хвилину? Ви зафіксували його уповільнення або нерівномірні паузи між скороченнями? Періодично відчуваєте запаморочення та напади слабкості? Такі симптоми можуть вказувати на проблеми з провідністю серця, а це загрозливий стан, що потребує термінової корекції. Самолікування — найнебезпечніша реакція на ситуацію. За словами лікарів Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології, третина тих, хто потрапляє з ослабленим пульсом до стаціонару, самі спричинили нездужання неконтрольованим прийомом медичних препаратів. 

Чому виникають порушення провідності?

Здорове серце у спокійному стані працює, як секундна стрілка механічного годинника. Через однакові проміжки часу воно робить від 60 до 89 ударів за хвилину. Норма коливається залежно від віку людини.

Якщо з певних причин виникає дефіцит імпульсів, з’являються проблеми із регулярністю та частотою серцебиття, лікарі говорять про порушення провідності або ж блокади серця. Це означає, що певна ділянка міокарда працює некоректно і не може повноцінно викидати кров у судинне коло. 

«Такий стан часто спричиняють атеросклероз, системні хронічні захворювання, перенесений інфаркт міокарда, інфекційні ураження серця (міокардити та ендокардити), а також неконтрольований прийом деяких ліків, — зазначає Валерій Іванов, професор, завідувач кафедри внутрішньої медицини №3 ВНМУ ім. М. І. Пирогова. — Влітку призвести до погіршення функції серця здатен укус кліща. Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) — інфекційна недуга, яка може проявитися навіть через кілька тижнів після контакту зі збудником. У моїй практиці був випадок, коли пізнє звернення по допомогу у хворого з бореліозом завершилося встановленням кардіостимулятора. Серце надто сильно постраждало від інфекції».

Валерій Іванов

Як спростувати чи підтвердити діагноз?

Визначення серцебиття — нескладна маніпуляція. Достатньо прикласти палець до судини на зап’ясті або шиї і порахувати кількість ударів за одну хвилину. Це інколи складно зробити людям міцної статури або тим, хто має надмірну вагу. У такому випадку варто скористатися фонендоскопом. Більшість сучасних електронних тонометрів мають функцію фіксації пульсу і можуть показати порушення ритму.

Наступний крок — проведення електрокардіографії. Вона точно зафіксує, яка фаза скорочення серцевого м’язу дає збій. У плановому порядку пацієнтам з підозрою на порушення провідності кардіологи радять звертатися до амбулаторно-діагностичного відділення Вінницького кардіоцентру, де є можливість зробити комплексну діагностику, в тому числі й добовий моніторинг. Якщо стан загрозливий і людина відчуває швидке погіршення свого стану, варто терміново телефонувати «103». Сильна брадикардія (рідкий пульс) загрожує шоком.

«Досить часто напади брадикардії викликає неправильне дозування гіпотензивних препаратів або ліків для стабілізації ритму. Хворий або не користується професійними порадами лікарів, або сам собі призначає медикаменти, чого робити у жодному разі  не можна, — наголошує Олена Ковальчук, доцентка кафедри внутрішньої медицини №3 ВНМУ ім. М. І. Пирогова. — Такі пацієнти перебувають під наглядом кардіологів у стаціонарі, аж поки організм не очиститься.  Небезпечним також є послаблення пульсу на тлі високого артеріального тиску. У такому випадку не варто знижувати тиск, а одразу викликати «швидку допомогу».

Олена Ковальчук

Чи можна стабілізувати провідність?

При лікуванні порушень провідності зазвичай використовують один з трьох варіантів. У нескладних випадках, коли людина почувається добре і її стан контрольований, їй призначають відповідні ліки та рекомендують систематичне спостереження фахівців. Другий варіант — планова імплантація кардіостимулятора.

«Ургентна ситуація вимагає термінового хірургічного втручання, — зауважує Валерій Іванов. — Якщо пацієнт втрачає свідомість, падає тиск і хвороба загрожує його життю, ми одразу вживлюємо стимулятор. Держава забезпечує таких важких хворих безкоштовними пристроями, тому важливо якнайшвидше звернутися до допомогу». 

Отож, уважно контролюйте не лише показник артеріального тиску та інші базові аналізи, але й періодично прислухайтеся до власного пульсу. Порушення серцебиття загрожує усім системам організму кисневим голодуванням, оскільки органи не отримують достатнього кровопостачання. Запідозривши у себе чи близьких людей порушення провідності серця, зверніться за консультацією до лікаря і за жодних обставин не займайтеся самолікуванням!

Матеріал виготовлено в межах реалізації субпроєкту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією».Переглядів: 3466
Поширень: 1